Instalace Enemy Territory

Enemy Territory

Enemy Territory je už poněkud starší, ale přesto stále hojně hraná FPS (střílečka z vlastního pohledu). Je do jisté míry podobná velice oblíbenému Counter Strike.

Na jednotlivých operačních systémech se postup instalace mírně liší, proto je postup pro Linux a Windows uveden zvlášť.

Linux

Příprava

Jako příznivec a uživatel Linuxu si nemůžu nechat utéct šanci a jako první vám ukážu jak tuto hru nainstalovat pod OS Linux. Před samotnou instalací je potřeba si stáhnout základní verzi hry. Ta je plně samostatná a po její instalaci můžete směle do hry. Problém nastane ve chvíli, kdy budete hledat nějaký server. Většina jich totiž přešla na nejnovější patch 2.60b, který opravuje pár bezpečnostních chyb. Pokud si tedy chcete vybírat z většího množství serverů, nezbyde vám než si stáhnout i patch. Poslední soubor, který je nutné stáhnout je PunkBuster, který zajišťuje ochranu proti cheaterům. Je možné hrát bez něj, ale opět budete omezeni množstvím kvalitních serverů.

Poznámka: Punkbuster přestal hru Enemy Territory oficiálně podporovat. Proto odkaz nevede na oficiální stránky, ale na script, který instalaci a aktualizaci PB obstará za vás. Bohužel pro ty, kdo si nerozumí s konzolí, jde o čistě konzolový script bez grafické nástavby.

Samotná instalace

Teď když máme instalační stažené soubory, můžeme se pustit do samotné instalace. Spuštění souboru  et-linux-2.60.x86.run vyžaduje práva uživatele root, je tedy nutné se přihlásit.

Pokud používáte Ubuntu (nebo jeho deriváty), musíte následedující příkazy zadávat se:

sudo

Aby šel soubor spustit, musíte mu dát práva ke spuštění. Například:

chmod 700 et-linux-2.60.x86.run

Nyní je možné spustit instalaci:

./et-linux-2.60.x86.run

Během instalace po vás hra bude chtít odsouhlasit licenci (licenci lze po stránkách procházet stiskem klávesy Mezerník), nastavit adresář pro instalaci a adresář, do kterého se umístí symlink pro spuštění.

Nakonec se vás hra zeptá, zda ji chcete spustit. Můžete zadat Y (popř. jen stisknout klávesu Enter). Jestliže se hra v pořádku spustila, můžete ji ukončit a přejít k instalaci patche.

Poznámka: Občas se stane, že ve hře nefunguje zvuk, to napravíme dále v tutoriálu.

Patch je uložen v archivu .zip. K jeho rozbalení je potřeba mít nainstalován balíček unzip.

unzip et_2.60b.zip

V aktuálním adresáři se vám vytvoří adresář Enemy Territory 2.60b. Otevřete ho a najděte adresář linux. V něm jsou dva soubory, et.x86 a etded.x86. Ty překopírujte do adresáře, kde je nainstalována hra.

cp et.x86 etded.x86 -t /usr/local/games/enemy-territory

Poznámka: Cestu /usr/local/games/enemy-territory je nutné změnit za cestu k adresáři, do kterého jste nainstalovali ET.

Pokud vám při testovacím spuštění nefungoval zvuk, je nutné si stáhnout jednoduchý skript, který tuto chybu opraví. V adresáři s instalací ET zadejte:

wget -q -O - http://nullkey.kapsi.fi/et-sdl-sound/et-sdl-sound.gz | gzip -d > et-sdl-sound && chmod a+x et-sdl-sound

V adresáři se objeví nový soubor et-sdl-sound, otevřete ho a změňte řádku:

SDL_AUDIODRIVER="alsa"

na

SDL_AUDIODRIVER="pulse"

Od nyní je nutné místo souboru et spouštět et-sdl-sound. Zkuste si, zda zvuk funguje. Dalším krokem bude rozbalení archivu s PunkBuster:

unzip pb_setup_and_etkey.zip

Rozbalenému souboru pb_setup_and_etkey.sh je nutné dát práva ke spuštění:

chmod 700 pb_setup_and_etkey.sh
S největší pravděpodobností bude nutné změnit pár řádků s cestami:
# CESTA K ADRESARI S PUNKBUSTEREM
PBPATH=~/.etwolf/pb
a
# CESTA K ADRESARI ETMAIN
ETKEY=~/.etwolf/etmain/etkey

Nyní soubor spusťte. Pokud vše proběhne v pořádku, měli by jste mít PB aktualizovaný a hra je plně připravena na spuštění:

./et-sdl-sound

UPDATE: Hlavní server, který vyhledával funkční servery, na které se je možné připojit, byl zrušen. Proto se vám v seznamu online her nebude žádná zobrazovat. Seznam dostupných serverů můžete najít třeba na GameTracker.com.

Windows

Na Windows je postup mnohem jednodušší, postačí si stáhnout jediný exe soubor, který hru nainstaluje, aktualizuje na poslední patch a nainstaluje PB.

Nyní máte hru plně funkční a můžete se vrhnout na hraní.

UPDATE: Hlavní server, který vyhledával funkční servery, na které se je možné připojit, byl zrušen. Proto se vám v seznamu online her nebude žádná zobrazovat. Seznam dostupných serverů můžete najít třeba na GameTracker.com.

Windows - Delší instalace

Pokud by náhodou nefungoval první odkaz, nezbude vám nic jiného, než postupovat od základní verze a vše si udělat sami.

Příprava

Ta je hodně předpotopní a zřejmě na ní už nenaleznete mnoho serverů. Pokud si chcete zahrát, musíte aktualizovat nejméně na 2.60, ale i zde je (kvalitních) serverů méně než na 2.60b. Jako předposlední soubor se musí stáhnout (zatím poslední) patch 2.60b, na kterém běží většina serverů. PunkBuster je program, který se stará o cheatery a hackery a podobné, v multiplayerových hrách nechtěné individua. Bez PunkBusteru vás nepustí na některé chráněné servery. Poznámka: Punkbuster přestal hru Enemy Territory podporovat, proto link nevede na oficiální stránku, ale na utilitu, která za vás Punkbuster nainstaluje.

Samotná instalace

Ve Windows je instalace celkem jednoduchá, nejdříve je nutné spustit soubor Wolf_ET.exe. Tím jste si nainstalovali základní verzi hry. Tu je níní potřeba "opatchovat". Spuštěním souboru et_patch_2_60.exe nainstalujete patch 2.60.

"Patchování" ukončíme aktualizací na verzi 2.60b. Nejprve je nutné rozbalit soubor ET-2.60b.zip. K tomu lze použít například 7-zip. V aktuální složce se objeví složka Enemy Territory 2.60b. Tu otevřete. V ní je několik souborů a tři další složky: linux, macosx a win32. Nás bude zajímat ta poslední. Z ní překopírujte oba soubory (ET.exe a ETDED.exe) do složky, ve které máte nainstalováno Enemy Territory. Tím přepíšete staré.

Posledním krokem bude instalace a aktualizace PB (PunkBuster). Rozbalte si archiv ETPunkBuster_Setup_A.zip a spusťte soubor překopírujte soubor ET_PBSetup.exe. První dvě okna (odsouhlasení licence a výběr instalovaných částí) můžete přejít bez povšimnutí. Důležité je třetí okno, ve kterém budete dotázáni na umístění instalace Enemy Territory. Zadejte platnou cestu a spusťte instalaci.

Nyní máte hru plně funkční a můžete se vrhnout na hraní.

UPDATE: Hlavní server, který vyhledával funkční servery, na které se je možné připojit, byl zrušen. Proto se vám v seznamu online her nebude žádná zobrazovat. Seznam dostupných serverů můžete najít třeba na GameTracker.com.

Odkazy

Na závěr přidám ještě několik užitečných linků:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *